W dniu 10.10.2019 roku członkowie Koła Naukowego Follow UP wraz z opiekunem dr Damianem Gilem odwiedzili Zakład Karny w Wadowicach. Jest to obiekt typu zamkniętego dla mężczyźni którzy nie po raz pierwszy weszli w konflikt z prawem. W skład obiektu wchodzi także oddział dla osób tymczasowo aresztowanych w którym oczekują na proces. W Zakładzie Karnym może przebywać maksymalnie 312 osadzonych.

Studentów po więziennych korytarzach oprowadzał mjr Zbigniew Zadora – zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Wadowicach. Pan major przedstawił historię i zasady funkcjonowania zakładu oraz pokazał miejsca w których więźniowie spędzają czas.

Wśród studentów pojawiało się bardzo duże zainteresowanie problematyka penitencjarną. Zadawali oni pytania odnośnie obywania przez więźniów kar oraz o sposoby ich resocjalizacji.

Dziękujemy bardzo mjr Zbigniewowi Zadora za oprowadzenie po jednostce penitencjarnej oraz poświęcony czas jak i również dr Damianowi Gilowi za zorganizowanie wyjazdu.