Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego ruszył kolejny cykl spotkań Wszechnicy Edukacji Prawnej im. Hugona Kołłątaja. Pierwsze seminarium w roku akademickim 2019/2020 r. odbyło się w duchu zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu RP, nosiło bowiem tytuł:

„Prawo wyborcze gwarantem demokratycznego państwa prawnego”

Dnia 8 października w murach naszego Uniwersytetu zagościł nadzwyczajny gość, który podzielił się ze słuchaczami refleksją na temat zmian w polskim prawie wyborczym.  Swoją obecnością zaszczycił nas bowiem Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak na wstępie podkreślił Sędzia, rok 2019 jest szczególnym rokiem dla prawa wyborczego.  100 lat wcześniej, kobiety po praz pierwszy otrzymały prawo do głosowania w Rzeczypospolitej, stawiając milowy krok na drodze ku wolnym wyborom.

Tematem prelekcji było obecne prawo wyborcze obowiązujące w RP. Sędzia sporo uwagi poświęcił zmianom, których dokonał Ustawodawcza w ostatnich latach. Poddał analizie nasz system wyborczy podkreślając zarówno dobre jak i negatywne jego aspekty. Przybliżył także słuchaczom jak wygląda praca Państwowej Komisji Wyborczej oraz z jakimi problemami mierzą się jej członkowie. Podkreślone zostały również możliwości głosowania jakie otrzymują polscy wyborcy za granica czy osoby niepełnosprawne.

Po prelekcji odbyła się dyskusja w którą chętnie włączali się słuchacze. Członkowie obwodowych komisji wyborczych w zbliżających się wyborach, otrzymali kilka cennych wskazówek o tym jak powinny pracować komisje a w szczególności jakie działania podjąć aby zapobiec nadużyciom procedury wyborczej.  Poruszony został także temat głosowania za granicą i sposobu liczenia głosów Polonii.

Serdecznie dziękujemy Panu Sędziemu Wojciechowi Hermelińskiemu za poświęcony czas i cenne słowo!